loading content..

Results

Our Achievements

Winner Tournament Category Position

Coach Jeron
Inter-School Badminton C'Ship 2004 'B' Div Team* Champion
Inter-School Badminton C'Ship 2003 'C' Div Team* Semi-Finalist
Inter-School Badminton C’Ship 2005 ‘B’ Div Team* Champion
Wee Kim Wee Open Team Event Challenge 2013 Team* Semi-Finalist
SAFSA 2011 Men's Singles Open Champion
Inter-Constituency Games 2008 Team* 1st Runner Up
Inter-ITE Individual Open 2007 Men's Singles(-) Champion
SAFRA Toa Payoh 2007 Men's Singles Open Champion
POL-ITE Badminton Tournament 2007 Team* Champion
SAFRA Tampines Championship 2007 Men's Singles Open 1st Runner Up
Singapore Cheers 2006 Men's Singles Open(+) Quarter-Finalist
Wee Kim Wee Open Team Event Challenge 2014 Team* Semi-Finalist
SBH CEO league 2014 Men's Doubles Open 1st Runner Up
SAFRA Invitational Team Tournament 2014 Team (Half Points) Semi-Finalist
Kampong Glam Team Tournament 2013 Team (Half Points) 1st Runner Up
Inter-Constituency Games 2009 Team* Champion
Wee Kim Wee Open Team Event Challenge 2009 Team* Semi-Finalist
Inter-ITE Individual Open 2008 Men's Singles(-) Champion
Intra-Tiong Bahru Constituency Tournament 2007 Team (Half Points) Champion
ITE-SC Badminton Tournament 2007 Team* Semi-Finalist
Inter-Constituency Games 2007 Team* Champion
Wee Kim Wee Badminton Challenge Trophy 2005 Team* Champion
Cheers Open 2005 U18 Boys Doubles(+) Quarter-Finalist
Boon lay CC 2005 U17 Doubles 1st Runner Up
National School ‘B’ division Championship 2005 Team* Quarter-Finalist
Kason-Chinese Swimming Club 2005 U17 Doubles* 1st Runner Up
Cheers Open 2005 U18 Boys Singles(+) Semi-Finalist
Berita harian Age Group 2005 U18 Boys Singles(+) Quarter-Finalist
Cheers Open 2004 U18 Boys Singles(+) Quarter-Finalist
Wee Kim Wee Badminton Challenge Trophy 2004 Team* Champion
National School ‘B’ division Championship 2004 Team* Quarter-Finalist
Coach Jeron
  • Inter-School Badminton C'Ship 2004 'B' Div (Team*, Champion)
  • Inter-School Badminton C'Ship 2003 'C' Div (Team*, Semi-Finalist)
  • Inter-School Badminton C’Ship 2005 ‘B’ Div (Team*, Champion)
  • Wee Kim Wee Open Team Event Challenge 2013 (Team*, Semi-Finalist)
  • SAFSA 2011 (Men's Singles Open, Champion)
  • Inter-Constituency Games 2008 (Team*, 1st Runner Up)
  • Inter-ITE Individual Open 2007 (Men's Singles(-), Champion)
  • SAFRA Toa Payoh 2007 (Men's Singles Open, Champion)
  • POL-ITE Badminton Tournament 2007 (Team*, Champion)
  • SAFRA Tampines Championship 2007 (Men's Singles Open, 1st Runner Up)
  • Singapore Cheers 2006 (Men's Singles Open(+), Quarter-Finalist)
  • Wee Kim Wee Open Team Event Challenge 2014 (Team*, Semi-Finalist)
  • SBH CEO league 2014 (Men's Doubles Open, 1st Runner Up)
  • SAFRA Invitational Team Tournament 2014 (Team (Half Points), Semi-Finalist)
  • Kampong Glam Team Tournament 2013 (Team (Half Points), 1st Runner Up)
  • Inter-Constituency Games 2009 (Team*, Champion)
  • Wee Kim Wee Open Team Event Challenge 2009 (Team*, Semi-Finalist)
  • Inter-ITE Individual Open 2008 (Men's Singles(-), Champion)
  • Intra-Tiong Bahru Constituency Tournament 2007 (Team (Half Points), Champion)
  • ITE-SC Badminton Tournament 2007 (Team*, Semi-Finalist)
  • Inter-Constituency Games 2007 (Team*, Champion)
  • Wee Kim Wee Badminton Challenge Trophy 2005 (Team*, Champion)
  • Cheers Open 2005 (U18 Boys Doubles(+), Quarter-Finalist)
  • Boon lay CC 2005 (U17 Doubles, 1st Runner Up)
  • National School ‘B’ division Championship 2005 (Team*, Quarter-Finalist)
  • Kason-Chinese Swimming Club 2005 (U17 Doubles*, 1st Runner Up)
  • Cheers Open 2005 (U18 Boys Singles(+), Semi-Finalist)
  • Berita harian Age Group 2005 (U18 Boys Singles(+), Quarter-Finalist)
  • Cheers Open 2004 (U18 Boys Singles(+), Quarter-Finalist)
  • Wee Kim Wee Badminton Challenge Trophy 2004 (Team*, Champion)
  • National School ‘B’ division Championship 2004 (Team*, Quarter-Finalist)

Coach Chris
Székesfehérvár, Hungary City Tournament 2012 Men's Singles 2nd Runners Up
Budapest, Hungary Inter City Tournament 2012 Men's Doubles Champion
Székesfehérvár, Hungary City Tournament 2012 Men's Doubles Champion
Budapest, Hungary Inter City Tournament 2012 Men's Singles 2nd Runners Up
Li Ning Singapore Age Group Tournament (Open Category) 2009 Men's Doubles Quarter-Finalist
ASEAN Inter-School Individual Tournament 2001 Mixed Doubles Quarter-Finalist
ASEAN Junior Age Group Badminton Championship 2001 Boys's Doubles Semi-Finalist
ASEAN Inter-School Team Tournament 2001 Team* Semi-Finalist
Singapore National Junior Badminton Championship 2000 Boys's Doubles 1st Runner Up
Pilot Pen Inter-School Tournament National 2000 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 2000 Boys's Doubles Champion
Singapore National Junior Badminton Championship 2000 Mixed Doubles 1st Runner Up
Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 2000 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 2000 Boys's Singles Semi-Finalist
Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1999 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Tournament National 1999 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1998 Team* 1st Runner Up
ACS Age Group Invitation Badminton Individual Championship 1998 U16 Boys Singles Semi-Finalist
Pilot Pen Inter-School Tournament National 1998 Team* 1st Runner Up
ACS Age Group Invitation Badminton Individual Championship 1998 U16 Boys Doubles Champion
Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1997 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 1997 Men's Doubles Champion
Pilot Pen Inter-School Tournament National 1997 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 1997 Men's Singles 1st Runner Up
Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 1996 Men's Doubles Champion
Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1996 Team* Champion
Pilot Pen Inter-School Tournament National 1996 Team* Champion
Coach Chris
  • Székesfehérvár, Hungary City Tournament 2012 (Men's Singles, 2nd Runners Up)
  • Budapest, Hungary Inter City Tournament 2012 (Men's Doubles, Champion)
  • Székesfehérvár, Hungary City Tournament 2012 (Men's Doubles, Champion)
  • Budapest, Hungary Inter City Tournament 2012 (Men's Singles, 2nd Runners Up)
  • Li Ning Singapore Age Group Tournament (Open Category) 2009 (Men's Doubles, Quarter-Finalist)
  • ASEAN Inter-School Individual Tournament 2001 (Mixed Doubles, Quarter-Finalist)
  • ASEAN Junior Age Group Badminton Championship 2001 (Boys's Doubles, Semi-Finalist)
  • ASEAN Inter-School Team Tournament 2001 (Team*, Semi-Finalist)
  • Singapore National Junior Badminton Championship 2000 (Boys's Doubles, 1st Runner Up)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament National 2000 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 2000 (Boys's Doubles, Champion)
  • Singapore National Junior Badminton Championship 2000 (Mixed Doubles, 1st Runner Up)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 2000 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 2000 (Boys's Singles, Semi-Finalist)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1999 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament National 1999 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1998 (Team*, 1st Runner Up)
  • ACS Age Group Invitation Badminton Individual Championship 1998 (U16 Boys Singles, Semi-Finalist)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament National 1998 (Team*, 1st Runner Up)
  • ACS Age Group Invitation Badminton Individual Championship 1998 (U16 Boys Doubles, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1997 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 1997 (Men's Doubles, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament National 1997 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 1997 (Men's Singles, 1st Runner Up)
  • Pilot Pen Inter-School Individual Tournament 1996 (Men's Doubles, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament Zone 1996 (Team*, Champion)
  • Pilot Pen Inter-School Tournament National 1996 (Team*, Champion)

Coach Eric
Gawad Sulo 2018 Mixed Doubles 2nd Runners Up
POLITE 2018 Team* 3rd Runners Up
Teck Ghee Badminton Tournament 2017 U19 Boys Single Quarter-Finalist
Tampines CSC 2017 Men's Doubles Open 2nd Runners Up
Inter-School 'B' Division 2017 Team* Quarter-Finalist
Berita Harian 2016 U18 Boys Singles Quarter-Finalist
Puggol Coast CSC 2016 Men's Doubles 2nd Runners Up
SNG Badminton 2016 U18 Boys Singles Quarter-Finalist
Johor LionMas Cup 2016 U19 Singles Quarter-Finalist
Sapphire Badminton 2016 Men's Doubles Open 1st Runner Up
Canberra CSC 2016 Men's Doubles Champion
Sengkang CSC 2016 Men's Singles Quarter-Finalist
Inter-Class Badminton 2016 Boys's Singles Champion
Inter-School 'B' Division 2015 Team* Quarter-Finalist
Tampines East CSC 2015 U17 Boys Singles Quarter-Finalist
Canberra CSC 2015 Men's Doubles Champion
Tampines West CSC 2015 U17 Boys Singles Quarter-Finalist
RP Badminton Tournament 2014 U17 Boys Singles Quarter-Finalist
Sengkang CSC 2014 Men's Singles Quarter-Finalist
Sembawang CSC 2013 U13 Singles 1st Runner Up
Inter-School 'C' Division 2013 Team* Quarter-Finalist
Coach Eric
  • Gawad Sulo 2018 (Mixed Doubles, 2nd Runners Up)
  • POLITE 2018 (Team*, 3rd Runners Up)
  • Teck Ghee Badminton Tournament 2017 (U19 Boys Single, Quarter-Finalist)
  • Tampines CSC 2017 (Men's Doubles Open, 2nd Runners Up)
  • Inter-School 'B' Division 2017 (Team*, Quarter-Finalist)
  • Berita Harian 2016 (U18 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Puggol Coast CSC 2016 (Men's Doubles, 2nd Runners Up)
  • SNG Badminton 2016 (U18 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Johor LionMas Cup 2016 (U19 Singles, Quarter-Finalist)
  • Sapphire Badminton 2016 (Men's Doubles Open, 1st Runner Up)
  • Canberra CSC 2016 (Men's Doubles, Champion)
  • Sengkang CSC 2016 (Men's Singles, Quarter-Finalist)
  • Inter-Class Badminton 2016 (Boys's Singles, Champion)
  • Inter-School 'B' Division 2015 (Team*, Quarter-Finalist)
  • Tampines East CSC 2015 (U17 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Canberra CSC 2015 (Men's Doubles, Champion)
  • Tampines West CSC 2015 (U17 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • RP Badminton Tournament 2014 (U17 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Sengkang CSC 2014 (Men's Singles, Quarter-Finalist)
  • Sembawang CSC 2013 (U13 Singles, 1st Runner Up)
  • Inter-School 'C' Division 2013 (Team*, Quarter-Finalist)

Coach Victor
ST Badminton Team Tournament Team (Half Points) 1st Runner Up
ActiveSG Golden Jubilee Sports Festival 2015 Men's Doubles 1st Runner Up
Pasir Ris Badminton Tournament 2015 Men's Doubles Champion
Ulu Pandan CC Badminton Tournament 2015 Men's Doubles Semi-Finalist
Pioneer Super Racket Badminton Tournament 2014 Men's Doubles Quarter-Finalist
MDIS Badminton Tournament 2014 Men's Singles Open Semi-Finalist
Sengkang Badminton Tournament 2014 Mixed Doubles Open Quarter-Finalist
MDIS Badminton Challenge 2013 Mixed Doubles Open Semi-Finalist
POL-ITE Games 2013 Team* Semi-Finalist
Gek Poh IAEC 2013 Men's Doubles Open Semi-Finalist
Tanjong Pagar 2012 Mixed Doubles Champion
Gek Poh IAEC 2011 U18 Doubles 1st Runner Up
Berita Harian Pilot Pen Age Group Boys 2009 U18 Boys Doubles(+) Quarter-Finalist
Cheers Age Group 2008 U17 Doubles* Quarter-Finalist
West Zone 'B' Div Championship 2010 Team* Semi-Finalist
Wee Kim Wee Challenge 2008 Team* Quarter-Finalist
Coach Victor
  • ST Badminton Team Tournament (Team (Half Points), 1st Runner Up)
  • ActiveSG Golden Jubilee Sports Festival 2015 (Men's Doubles, 1st Runner Up)
  • Pasir Ris Badminton Tournament 2015 (Men's Doubles, Champion)
  • Ulu Pandan CC Badminton Tournament 2015 (Men's Doubles, Semi-Finalist)
  • Pioneer Super Racket Badminton Tournament 2014 (Men's Doubles, Quarter-Finalist)
  • MDIS Badminton Tournament 2014 (Men's Singles Open, Semi-Finalist)
  • Sengkang Badminton Tournament 2014 (Mixed Doubles Open, Quarter-Finalist)
  • MDIS Badminton Challenge 2013 (Mixed Doubles Open, Semi-Finalist)
  • POL-ITE Games 2013 (Team*, Semi-Finalist)
  • Gek Poh IAEC 2013 (Men's Doubles Open, Semi-Finalist)
  • Tanjong Pagar 2012 (Mixed Doubles, Champion)
  • Gek Poh IAEC 2011 (U18 Doubles, 1st Runner Up)
  • Berita Harian Pilot Pen Age Group Boys 2009 (U18 Boys Doubles(+), Quarter-Finalist)
  • Cheers Age Group 2008 (U17 Doubles*, Quarter-Finalist)
  • West Zone 'B' Div Championship 2010 (Team*, Semi-Finalist)
  • Wee Kim Wee Challenge 2008 (Team*, Quarter-Finalist)

Coach Kenny
Malaysian University Games 2012 Team* Semi-Finalist
Malaysian University Games 2011 Team* Semi-Finalist
Malaysian University Games 2010 Team* Semi-Finalist
Malaysia District Level 2009 U18 Boys Singles 1st Runner Up
Malaysia District Level 2009 U20 Boys Doubles 1st Runner Up
Malaysia District Level 2007 U18 Boys Doubles 1st Runner Up
Malaysia District Level 2007 U18 Boys Singles 1st Runner Up
Malaysia District Level 2006 U18 Boys Singles 1st Runner Up
Malaysia District Level 2005 U15 Boys Doubles Champion
Malaysia District Level 2005 U15 Boys Singles 2nd Runners Up
Coach Kenny
  • Malaysian University Games 2012 (Team*, Semi-Finalist)
  • Malaysian University Games 2011 (Team*, Semi-Finalist)
  • Malaysian University Games 2010 (Team*, Semi-Finalist)
  • Malaysia District Level 2009 (U18 Boys Singles, 1st Runner Up)
  • Malaysia District Level 2009 (U20 Boys Doubles, 1st Runner Up)
  • Malaysia District Level 2007 (U18 Boys Doubles, 1st Runner Up)
  • Malaysia District Level 2007 (U18 Boys Singles, 1st Runner Up)
  • Malaysia District Level 2006 (U18 Boys Singles, 1st Runner Up)
  • Malaysia District Level 2005 (U15 Boys Doubles, Champion)
  • Malaysia District Level 2005 (U15 Boys Singles, 2nd Runners Up)

Coach Ruiqi
Institute-Varsity-Polytechnic Games 2017 Team* 2nd Runners Up
National Inter-School Badminton Championships 2007 Team* Quarter-Finalist
West Zone Inter-School Badminton 'B' Division Tournament 2007 Team* Champion
West Zone Inter-School Badminton 'B' Division Tournament 2006 Team* 1st Runner Up
National Inter-School Badminton Championships 2006 Team* Quarter-Finalist
National Inter-School Badminton Championships 2005 Team* Quarter-Finalist
West Zone Inter-School Badminton 'C' Division Tournament 2005 Team* Champion
East Zone Inter-School Badminton (Junior Girls) 2002 Team* 2nd Runners Up
Coach Ruiqi
  • Institute-Varsity-Polytechnic Games 2017 (Team*, 2nd Runners Up)
  • National Inter-School Badminton Championships 2007 (Team*, Quarter-Finalist)
  • West Zone Inter-School Badminton 'B' Division Tournament 2007 (Team*, Champion)
  • West Zone Inter-School Badminton 'B' Division Tournament 2006 (Team*, 1st Runner Up)
  • National Inter-School Badminton Championships 2006 (Team*, Quarter-Finalist)
  • National Inter-School Badminton Championships 2005 (Team*, Quarter-Finalist)
  • West Zone Inter-School Badminton 'C' Division Tournament 2005 (Team*, Champion)
  • East Zone Inter-School Badminton (Junior Girls) 2002 (Team*, 2nd Runners Up)

Coach Ziyuan
蔡氏济阳杯羽毛球公开团体 Men's Doubles Open 1st Runner Up
2016 KBE Men's Doubles' Close Men's Doubles 1st Runner Up
Hpl 2017 Badminton Competition Doubles Men's Doubles Open Champion
Kulai Philips Badminton Close 2018 Doubles Team* 1st Runner Up
第二界 友好 badminton championship 2018 Men's Doubles 1st Runner Up
柔家电商公会2018 第14届 Men's Doubles 2nd Runners Up
2018 唯胜杯 第五届 Men's Doubles Champion
2019第六届 唯胜杯 Men's Doubles 1st Runner Up
Kulai Philips 2016 Badminton Close Single U18 U18 Boys Singles 2nd Runners Up
Smksi School Boy Single's U18 U18 Boys Singles Champion
Coach Ziyuan
  • 蔡氏济阳杯羽毛球公开团体 (Men's Doubles Open, 1st Runner Up)
  • 2016 KBE Men's Doubles' Close (Men's Doubles, 1st Runner Up)
  • Hpl 2017 Badminton Competition Doubles (Men's Doubles Open, Champion)
  • Kulai Philips Badminton Close 2018 Doubles (Team*, 1st Runner Up)
  • 第二界 友好 badminton championship 2018 (Men's Doubles, 1st Runner Up)
  • 柔家电商公会2018 第14届 (Men's Doubles, 2nd Runners Up)
  • 2018 唯胜杯 第五届 (Men's Doubles, Champion)
  • 2019第六届 唯胜杯 (Men's Doubles, 1st Runner Up)
  • Kulai Philips 2016 Badminton Close Single U18 (U18 Boys Singles, 2nd Runners Up)
  • Smksi School Boy Single's U18 (U18 Boys Singles, Champion)

Girivasan Saravanakumar
Alpha Age Group Series (Dec) 2017 U9 Boys Singles Champion
Yonex Cup Carnival 2017 U9 Boys Singles Champion
Alpha age group Series (June) 2018 U9 Boys Singles Champion
Alpha age group Series (June) 2018 U10 Boys Singles 1st Runner Up
Girivasan Saravanakumar
  • Alpha Age Group Series (Dec) 2017 (U9 Boys Singles, Champion)
  • Yonex Cup Carnival 2017 (U9 Boys Singles, Champion)
  • Alpha age group Series (June) 2018 (U9 Boys Singles, Champion)
  • Alpha age group Series (June) 2018 (U10 Boys Singles, 1st Runner Up)

Coach Tristan
Tampines Safra Badminton Tournamnent U17 Boys Singles Quarter-Finalist
Singapore Youth Olympic Festival 2014 U16 Singles 3rd Runners Up
ITE Collage West Games 2017 Men's Double(-) 2nd Runners Up
ITE Collage West Games 2017 Men's Singles(-) Champion
Inter-ITE Individual Open 2016 Mix Doubles(-) Semi-Finalist
ITE-SC 2016 Team* 1st Runner Up
Inter-ITE Individual Open 2016 Men's Singles(-) Semi-Finalist
Tampines Safra Badminton Tournamnent 2016 U17 Singles Quarter-Finalist
Alpha Academy Tournament 2014 U17 Doubles Quarter-Finalist
Holland-Bukit Timah 2013 U18 Boys Doubles Semi-Finalist
Gek Poh CC Badminton Tournament 2013 U15 Boys Singles Quarter-Finalist
Coach Tristan
  • Tampines Safra Badminton Tournamnent (U17 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Singapore Youth Olympic Festival 2014 (U16 Singles, 3rd Runners Up)
  • ITE Collage West Games 2017 (Men's Double(-), 2nd Runners Up)
  • ITE Collage West Games 2017 (Men's Singles(-), Champion)
  • Inter-ITE Individual Open 2016 (Mix Doubles(-), Semi-Finalist)
  • ITE-SC 2016 (Team*, 1st Runner Up)
  • Inter-ITE Individual Open 2016 (Men's Singles(-), Semi-Finalist)
  • Tampines Safra Badminton Tournamnent 2016 (U17 Singles, Quarter-Finalist)
  • Alpha Academy Tournament 2014 (U17 Doubles, Quarter-Finalist)
  • Holland-Bukit Timah 2013 (U18 Boys Doubles, Semi-Finalist)
  • Gek Poh CC Badminton Tournament 2013 (U15 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Dong Xuan Low
Voltex National Championship (March) 2019 U15 Boys Doubles Champion
Chengsan CC Badminton Tournament 2018 U13 Boys Singles 1st Runner Up
Apollo Badminton Tournament 2018 U14 Boys Singles Champion
Zenith Badminton Age Group Competition 2018 U14 Boys Singles Quarter-Finalist
Beritan Harian Age Group 2018 U14 Boys Doubles Semi-Finalist
Dong Xuan Low
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U15 Boys Doubles, Champion)
  • Chengsan CC Badminton Tournament 2018 (U13 Boys Singles, 1st Runner Up)
  • Apollo Badminton Tournament 2018 (U14 Boys Singles, Champion)
  • Zenith Badminton Age Group Competition 2018 (U14 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Beritan Harian Age Group 2018 (U14 Boys Doubles, Semi-Finalist)

Owen Lee
Voltex National Championship (March) 2019 U13 Boys Singles Champion
Voltex National Championship (March) 2019 U15 Boys Doubles 2nd Runners Up
Xcite tournament 2018 U12 Boys Singles Quarter-Finalist
Chengsan CC Badminton Tournament 2018 U13 Boys Singles 3rd Runners Up
SMA Badminton Tournament 2017 U12 Boys Singles Quarter-Finalist
Teck Ghee Badminton Tournament 2017 U13 Boys Doubles Quarter-Finalist
Beritan Harian Age Group 2018 U14 Boys Doubles 2nd Runners Up
Owen Lee
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U13 Boys Singles, Champion)
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U15 Boys Doubles, 2nd Runners Up)
  • Xcite tournament 2018 (U12 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Chengsan CC Badminton Tournament 2018 (U13 Boys Singles, 3rd Runners Up)
  • SMA Badminton Tournament 2017 (U12 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Teck Ghee Badminton Tournament 2017 (U13 Boys Doubles, Quarter-Finalist)
  • Beritan Harian Age Group 2018 (U14 Boys Doubles, 2nd Runners Up)

Derrick Lin
Pilot Pen Championship (June) 2019 U9 Boys Singles Quarter-Finalist
ActiveSG Pesta Sukan Badminton Tournament 2019 U9 Boys Singles Champion
Global Eduhub Badminton Championship (March) 2019 U9 Boys Singles Quarter-Finalist
Derrick Lin
  • Pilot Pen Championship (June) 2019 (U9 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • ActiveSG Pesta Sukan Badminton Tournament 2019 (U9 Boys Singles, Champion)
  • Global Eduhub Badminton Championship (March) 2019 (U9 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Coach Yee Sheun
POL-ITE Games 2016 Team* Semi-Finalist
ZhengHua Badminton Tournament 2015 U19 Singles Quarter-Finalist
Alpha Academy Tournament 2015 U19 Singles Quarter-Finalist
POL-ITE Games 2015 Team* 2nd Runners Up
MDIS Badminton Tournament 2014 U18 Boys Singles Quarter-Finalist
Final Weekend Smash 2013 U18 Boys Singles Quarter-Finalist
Coach Yee Sheun
  • POL-ITE Games 2016 (Team*, Semi-Finalist)
  • ZhengHua Badminton Tournament 2015 (U19 Singles, Quarter-Finalist)
  • Alpha Academy Tournament 2015 (U19 Singles, Quarter-Finalist)
  • POL-ITE Games 2015 (Team*, 2nd Runners Up)
  • MDIS Badminton Tournament 2014 (U18 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Final Weekend Smash 2013 (U18 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Jaden Low
Apollo Badminton Tournament (May) 2018 U9 Boys Singles Champion
Pilot Pen Tournament 2018 U9 Boys Singles 1st Runner Up
Jaden Low
  • Apollo Badminton Tournament (May) 2018 (U9 Boys Singles, Champion)
  • Pilot Pen Tournament 2018 (U9 Boys Singles, 1st Runner Up)

Brian Ng Choon Kiat
Voltex National Championship (March) 2019 U17 Boys Doubles Quarter-Finalist
Voltex National Championship (March) 2019 U17 Boys Singles Quarter-Finalist
Voltex National Championship (March) 2019 U19 Boy's Doubles 1st Runner Up
Chengsan CC Badminton Tournament 2018 U17 Boys Singles Quarter-Finalist
Yonex Cup Carnival 2017 U15 Boys Doubles Quarter-Finalist
Brian Ng Choon Kiat
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U17 Boys Doubles, Quarter-Finalist)
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U17 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U19 Boy's Doubles, 1st Runner Up)
  • Chengsan CC Badminton Tournament 2018 (U17 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Yonex Cup Carnival 2017 (U15 Boys Doubles, Quarter-Finalist)

Suat May Ng
ActiveSG End of year tournament 2017 Team* Champion
SGH Badminton Tournament 2017 Girl's Singles 1st Runner Up
Xcite Volano Tournament 2017 Girl's Singles Quarter-Finalist
Suat May Ng
  • ActiveSG End of year tournament 2017 (Team*, Champion)
  • SGH Badminton Tournament 2017 (Girl's Singles, 1st Runner Up)
  • Xcite Volano Tournament 2017 (Girl's Singles, Quarter-Finalist)

Ryan Goh
Inter-School Badminton C’Ship 2018 ‘C’ Div Team* 1st Runner Up
Nau Hua invitation Doubles 2017 Boys's Doubles 1st Runner Up
Ryan Goh
  • Inter-School Badminton C’Ship 2018 ‘C’ Div (Team*, 1st Runner Up)
  • Nau Hua invitation Doubles 2017 (Boys's Doubles, 1st Runner Up)

HAO YANG HUANG
A froze 2018 U12 Boys Singles 1st Runner Up
Alpha age group Series (June) 2018 U12 Boys Singles 2nd Runners Up
HAO YANG HUANG
  • A froze 2018 (U12 Boys Singles, 1st Runner Up)
  • Alpha age group Series (June) 2018 (U12 Boys Singles, 2nd Runners Up)

Joseph Low
Apollo Badminton Tournament (March) 2018 U9 Boys Singles Champion
Joseph Low
  • Apollo Badminton Tournament (March) 2018 (U9 Boys Singles, Champion)

Coach Ming Yang
Cheers Age Group 2010 U15 Boys Doubles Quarter-Finalist
Inter-School 'B' Division 2010 Team* Quarter-Finalist
Inter-School 'C' Division 2009 Team* Quarter-Finalist
Pilot Pen Tournament 2008 U14 Boys Doubles Quarter-Finalist
Ashaway 2008 U14 Boys Doubles Quarter-Finalist
Coach Ming Yang
  • Cheers Age Group 2010 (U15 Boys Doubles, Quarter-Finalist)
  • Inter-School 'B' Division 2010 (Team*, Quarter-Finalist)
  • Inter-School 'C' Division 2009 (Team*, Quarter-Finalist)
  • Pilot Pen Tournament 2008 (U14 Boys Doubles, Quarter-Finalist)
  • Ashaway 2008 (U14 Boys Doubles, Quarter-Finalist)

Raakesh Naidu
Apollo Badminton Tournament (March) 2018 U11 Boys Singles Champion
Raakesh Naidu
  • Apollo Badminton Tournament (March) 2018 (U11 Boys Singles, Champion)

Low Lleyton
Pilot Pen Tournament 2018 U9 Boys Singles Quarter-Finalist
Apollo Badminton Tournament (May) 2018 U9 Boys Singles 1st Runner Up
Low Lleyton
  • Pilot Pen Tournament 2018 (U9 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Apollo Badminton Tournament (May) 2018 (U9 Boys Singles, 1st Runner Up)

Hao Tong Teh
Hua Yi Badminton challenge BS 2017 Boys's Singles Semi-Finalist
Nau Hua invitation Doubles 2017 Boys's Doubles Semi-Finalist
Hao Tong Teh
  • Hua Yi Badminton challenge BS 2017 (Boys's Singles, Semi-Finalist)
  • Nau Hua invitation Doubles 2017 (Boys's Doubles, Semi-Finalist)

Coach You Jun
Decathlon Tampines West CSC Tournament 2017 U14 Boys Singles Quarter-Finalist
Alpha Age Group Series (June) 2017 U17 Mixed Doubles Semi-Finalist
Coach You Jun
  • Decathlon Tampines West CSC Tournament 2017 (U14 Boys Singles, Quarter-Finalist)
  • Alpha Age Group Series (June) 2017 (U17 Mixed Doubles, Semi-Finalist)

Coach Zheng Yong
Holland-Bukit Timah 2013 U18 Boys Doubles 1st Runner Up
Coach Zheng Yong
  • Holland-Bukit Timah 2013 (U18 Boys Doubles, 1st Runner Up)

Coach Chin Nan
Holland-Bukit Timah 2013 U18 Doubles 1st Runner Up
Coach Chin Nan
  • Holland-Bukit Timah 2013 (U18 Doubles, 1st Runner Up)

Coach Elias
Voltex National Championship (March) 2019 U19 Boy's Doubles 1st Runner Up
Coach Elias
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U19 Boy's Doubles, 1st Runner Up)

Rohan Punamiya
Athletics Conference of Singapore International Schools U14 Boys Division Team* Champion
Rohan Punamiya
  • Athletics Conference of Singapore International Schools U14 Boys Division (Team*, Champion)

Surya Seelam
Athletics Conference of Singapore International School (ACSIS) U12 boys doubles (half point) Champion
Surya Seelam
  • Athletics Conference of Singapore International School (ACSIS) (U12 boys doubles (half point), Champion)

Chloe Yeo
PINES Cup 2017 Girl's Singles 2nd Runners Up
Chloe Yeo
  • PINES Cup 2017 (Girl's Singles, 2nd Runners Up)

YEO JUN JIE
Clementi Badminton Showdown 2019 U13 Boys Doubles 2nd Runners Up
YEO JUN JIE
  • Clementi Badminton Showdown 2019 (U13 Boys Doubles, 2nd Runners Up)

Skyler Wong
Voltex National Championship (March) 2019 U17 Boys Doubles Quarter-Finalist
Alpha age group Series (June) 2018 U13 Boys Doubles Quarter-Finalist
Skyler Wong
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U17 Boys Doubles, Quarter-Finalist)
  • Alpha age group Series (June) 2018 (U13 Boys Doubles, Quarter-Finalist)

Javier Chu
Voltex National Championship (March) 2019 U11 Boys Singles Semi-Finalist
Javier Chu
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U11 Boys Singles, Semi-Finalist)

Bryce Lee
Voltex National Championship (March) 2019 U13 Boys Singles Quarter-Finalist
Bryce Lee
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U13 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Lai Qi Heng
SMA Badminton Tournament 2017 U12 Boys Singles Quarter-Finalist
Lai Qi Heng
  • SMA Badminton Tournament 2017 (U12 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Phelan Lim
Xcite tournament 2018 U12 Boys Singles Quarter-Finalist
Phelan Lim
  • Xcite tournament 2018 (U12 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Nahshon Lau
Teck Ghee Badminton Tournament 2017 U13 Boys Doubles Quarter-Finalist
Nahshon Lau
  • Teck Ghee Badminton Tournament 2017 (U13 Boys Doubles, Quarter-Finalist)

Wei Xiang Ang Freddie
Yonex Cup Carnival 2017 U15 Boys Doubles Quarter-Finalist
Wei Xiang Ang Freddie
  • Yonex Cup Carnival 2017 (U15 Boys Doubles, Quarter-Finalist)

Brandon Seow
Voltex National Championship (March) 2019 U11 Boys Singles Quarter-Finalist
Brandon Seow
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U11 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Keddrick Lin
Voltex National Championship (March) 2019 U11 Boys Singles Quarter-Finalist
Keddrick Lin
  • Voltex National Championship (March) 2019 (U11 Boys Singles, Quarter-Finalist)

Coach Jay
Decathlon Tampines West CSC Tournament 2017 U15 Boys Singles Quarter-Finalist
Coach Jay
  • Decathlon Tampines West CSC Tournament 2017 (U15 Boys Singles, Quarter-Finalist)